de Dojemi10, Maio 7, 2024
114

The 60th Baeksang Arts Awards 
took place at COEX Convention & Exhibition Center, Seoul on May 7, 2024, at 17:00 KST.  The star studded event was broadcasted live simultaneously on JTBC, JTBC2, and JTBC4.

The nominees for the 60th Baeksang Arts Awards were announced on April 8, 2024, through its official website. All projects released during April 1, 2023 to March 31, 2024 were eligible for nominations.

The ceremony was hosted by Shin Dong Yup, Suzy, and Park Bo Gum.

Some celebrities participated as presenters during the ceremony.

59th Baeksang Arts Awards winners Moon Sang Min and Roh Yoon Seo presented this year's Best New Actor and Best New Actress Awards for television.

Jang Dong Yoon and Kim Shi Eun  announced the winner for Best New Director Award for film.

The Atypical Family stars Jang Ki Yong and Chun Woo Hee presented this year's winner for the Best Screenplay Award and Technical Award categories. 

59th Baeksang Arts Awards winners Jo Woo Jin and Im Ji Yeon presented this year's Best Supporting Actor and Best Supporting Actress Award for television.

59th Baeksang Arts Awards winners Byun Yo Han and Park Se Wan announced the names for the Best Supporting Actor and Best Supporting Actress Award for film.

Divided into three categories, namely; Television, Film and Theater, below is the list of the awards presented with its winners and nominees. 

TELEVISION

GRAND PRIZE 
WINNER

Moving (2023)

BEST DRAMABEST DIRECTOR
WINNER
My Dearest (2023)
The Good Bad Mother (2023)Revenant (2023)Park In Je
Moving (2023)
Lee Chang Hee
A Killer Paradox (2024)
Moving (2023)
Daily Dose of Sunshine (2023)Jung Ji Hyun
Lies Hidden in My Garden (2023)
Lee Myung Woo
Boyhood (2023)
BEST ENTERTAINMENT PROGRAMBEST EDUCATIONAL SHOW
WINNER
Adventure by Accident Season 2 (2023)
WINNER
Japanese Person Ozawa
I Am Solo: Love Continues Season 2 (2023)
A Clean Sweep Season 2 (2023)Whales and I (2023)Population Planning – Ultra-Low Birth Rate
The Thought Verification Zone: The Community (2024)Pinggyego (2023)There Is No Sustainable Earth1980, Lochon and Chauvel
BEST ACTORBEST ACTRESS
WINNER

Namkoong Min
as Lee Jang Hyun
My Dearest (2023)

WINNER

Lee Ha Nee
as Cho Yeo Hwa
Knight Flower (2024)

Kim Soo Hyun

as Baek Hyun Woo
Queen of Tears (2024)

Ryu Seung Ryong

as Jang Joo Won
Moving (2023)

Ra Mi Ran

as Jin Young Soon
The Good Bad Mother (2023)

Uhm Jung Hwa

as Cha Jung Sook
Doctor Cha (2023)


Yoo Yeon Seok

as Geum Hyuk Soo
A Bloody Lucky Day (2023)

Yim Si Wan

as Jang Byung Tae
Boyhood (2023)

Ahn Eun Jin

as Yoo Kil Chae
My Dearest (2023)

Im Ji Yeon

as Choo Sang Eun
Lies Hidden in My Garden (2023)

BEST SUPPORTING ACTORBEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
Ahn Jae Hong

as Joo Oh Nam
Mask Girl (2023)

WINNER
Yeom Hye Ran

as Kim Kyung Ja
Mask Girl (2023)

Ryu Kyung Soo

as Kim Young Ho
The Bequeathed (2024)

Lee Yi Kyung

Park Min Hwan
Marry My Husband (2024)

Kang Mal Geum

as Jung Gum Ja
The Good Bad Mother (2023)

Shin Dong Mi

as Cho Jin Dal
Welcome to Samdal-ri (2023)

Lee Hee Joon

as Song Chon
A Killer Paradox (2024)

Ji Seung Hyun

as Yang Kyu
Korea-Khitan War (2023)

Lee Jung Eun

as Hwang Soon Kyu
A Bloody Lucky Day (2023)

Joo Min Kyung

as Bae Ok Hee
Behind Your Touch (2023)


BEST NEW ACTORBEST NEW ACTRESS
WINNER
Lee Jung Ha

as Kim Bong Seok
Moving (2023)

WINNER
Yuna

as Choi Ro Hee
The Kidnapping Day (2023)

Kim Yo Han

as Roh Bin
A Killer Paradox (2024)

Lee Shin Ki

as Seo Jong Ryeol
The Worst of Evil (2023)

Go Youn Jung

as Jang Hee Soo
Moving (2023)

BIBI
as Lee Hae Ryeon
The Worst of Evil (2023)

Lee Shi Woo
as Jung Gyeong Tae
Boyhood (2023)

Lee Jong Won

Park Su Ho
Knight Flower (2024)

Lee Yi Dam

as Min Deul Re
Daily Dose of Sunshine (2023)

Lee Han Byeol

as Kim Mo Mi
Mask Girl (2023)

BEST MALE VARIETY PERFORMERBEST FEMALE VARIETY PERFORMER
WINNER

Na Young Seok

WINNER

Hong Jin Kyung

Kian84
Yoo Jae Suk
Kim SookLee Soo Ji
Calm Down Man
Tak Jae HoonJang Do YeonAhn Yu Jin
BEST SCREENPLAYTECHNICAL AWARD
WINNER

Kang Full
Moving (2023)

WINNER

Kim Dong Shik,
Im Wan Ho

(Cinematography)
Whales and I (2023)

 Kim Eun Hee
Revenant (2023)
Lee Nam Gyu, Oh Bo Hyun, Kim Da Hee
Daily Dose of Sunshine (2023)
Yang Ho Sam, Park Ji Won 
(Art Direction)
Revenant (2023)
Lee Seok Geun
(Costume Design)
Korea-Khitan War (2023)
Bae Se Young
The Good Bad Mother (2023)
Jeon Go Woon,
Im Dae Hyung
LTNS (2024)
Lee Sung Kyu
(VFX)
Moving (2023)
Ha Ji Hee
(Art Direction)
The Matchmakers (2023)


FILM

GRAND PRIZE
BEST FILMBEST DIRECTOR
WINNER
12.12: The Day (2023)
WINNER
Jang Jae Hyun
Exhuma (2024)
Exhuma (2024)
Cobweb (2023)
Noryang: Deadly Sea (2023)Kim Sung Soo
12.12: The Day (2023)
Ryu Seung Wan
Smugglers (2023)
Cobweb (2023)Concrete Utopia (2023)Uhm Tae Hwa
Concrete Utopia (2023)
Kim Han Min
Noryang: Deadly Sea (2023)
BEST ACTORBEST ACTRESS
WINNER
Hwang Jung Min

as Jeon Doo Gwang
12.12: The Day (2023)

WINNER
Kim Go Eun

as Lee Hwa Rim
Exhuma (2024)

Kim Yoon Seok
as Yi Sun Shin
Noryang: Deadly Sea (2023)
Choi Min Shik

as Kim Sang Deok
Exhuma (2024)

Ra Mi Ran

as Kim Deok Hee
Citizen of a Kind (2024)

Yeom Jung Ah

as Eom Jin Suk
Smugglers (2023)

Jung Woo Sung

as Lee Tae Shin
12.12: The Day (2023)

Lee Byung Hun

as Kim Young Tak
Concrete Utopia (2023)

Lee Ha Nee

as Hwang Yeo Rae
Killing Romance (2023)

Jung Yu Mi
as Jeong Soo Jin
Sleep (2023)
BEST SUPPORTING ACTORBEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
Kim Jong Soo

as Lee Jang Chun
Smugglers (2023)

WINNER
Lee Sang Hee

as Seon Joo
My Name Is Loh Kiwan (2024)

Park Geun Hyung
as Jeong Tae Ho
Picnic (2023)
Park Jeong Min

as Jang Do Ri
Smugglers (2023)

Kim Sun Young

Kim Geum Ae
Concrete Utopia (2023)

Yeom Hye Ran

as Bong Rim
Citizen of a Kind (2024)

Song Joong Ki
as Chi Geon
Hopeless (2023)
Yoo Hae Jin

as Ko Young Geun
Exhuma (2024)

Yeom Jung Ah

as Heuk Seol
Alienoid: Return to the Future (2024)

Krystal Jung

as Han Yu Rim
Cobweb (2023)

BEST NEW ACTORBEST NEW ACTRESS
WINNER
Lee Do Hyun

as Yoon Bong Gil
Exhuma (2024)

WINNER
BIBI

as Ha Yan
Hopeless (2023)

Kim Seon Ho

as "Nobleman"
The Childe (2023)

Kim Young Sung
as Ki Yeong
Big Sleep (2022)
Go Min Si

as Go Ok Bun
Smugglers (2023)

Moon Seung Ah

as Myeong Eun
The Hill of Secrets (2022)

Joo Jong Hyuk

as Kim Jae Woo
Iron Mask (2023)

Hong Xa Bin

as Yeon Gyu
Hopeless (2023)

Oh Woo Ri

as Song Na Mi
Hail to Hell (2022)

Im Seon Woo

as Yoo Jin
Ms. Apocalypse (2023)

BEST NEW DIRECTORBEST SCREENPLAY
WINNER
Lee Jeong Hong
A Wild Roomer (2022)
WINNER
Yoo Jae Sun
Sleep (2023)
Kim Chang Hoon
Hopeless (2023)
Yoo Jae Sun
Sleep (2023)
Park Jung Ye
Killing Romance (2023)
Lee Ji Eun
The Hill of Secrets (2022)
Park Young Ju
Citizen of a Kind (2024)
Jo Hyun Chul 
The Dream Songs (2022)
Jang Jae Hyun
Exhuma (2024)
Hong In Pyo, Hong Won ChanLee Young Jong, Kim Sung Soo
12.12: The Day (2023)

TECHNICAL AWARD

WINNER

Kim Byung In
(Sound)
Exhuma (2024)

Jin Jong Hyun
(VFX)
The Moon (2023)
Lee Mo Gae
(Cinematography)
12.12: The Day (2023)
Jung Yi Jin
(Art Direction) 
Cobweb (2023)
Hwang Ho Kyun
(SFX Make-up)
12.12: The Day (2023)

GUCCI IMPACT AWARD

WINNER

The Dream Songs (2022)

Vinyl House (2022)
The Hill of Secrets (2022)Ms. Apocalypse (2023)Citizen of a Kind (2024)


THEATER

BAEKSANG THEATER AWARD
WINNER
Miin
To My Son
BEST NEWCOMERACTING AWARD
WINNER
Lee Cheol Hee
A New Movement in an Old Tradition – Blind
WINNER
Kang Hae Jin
To My Son


SPECIAL AWARDS

PRIZM POPULARITY AWARDPRIZM POPULARITY AWARD
WINNER
Ahn Yu Jin 
WINNER
Kim Soo Hyun


(Sources: [1] [2] [3])

suzy im ji yeon kim soo hyun park bo gum jang dong yoon lee do hyun shin dong yup moon sang min roh yoon seo bibi

Tendências